توانبخشی و نگهداری،بیماران اعصاب و روان،نگهداری بیماران مزمن،مراقبت شبانه روزی،آسایشگاه اعصاب و روان،مرکز نگهداری شبانه روزی،آسایشگاه روان،آسایشگاه،مرکز توانبخشی
i r a n d o k h t
آسایشگاه اعصاب و روان ایران دخت
مرکز درمان، توانبخشی و مراقبت شبانه روزی بیماران مزمن روان (ویژه بانوان)
درباره ما
آسایشگاه بیماران روانی مزمن ایراندخت با هدف توانبخشی و کمک به بهبود اختلالات و نابهنجاری های روان شناختی و نیز اصلاح عملکرد اجتماعی زنان مبتلا به انواع این اختلالات، در سال 1397 در شهر کرج تاسیس و راه اندازی شده است.

طرف قرارداد با بیمه نیروهای مسلح
 
تیم توانبخشی:

 دکتر سعید مقدادی                      موسس  و پزشک عمومی
 دکتر علیرضا جاهدی                     روانپزشک
میترا فیروزه                                 پرستار
افسانه مقیمیان                             فوق لیسانس روانشناسی بالینی مسول فنی.
خانم زمانی                                     مددکار اجتماعی
افسانه مقیمیان                             روانشناس ( کارشناس مشاوره و کارشناس ارشد بالینی )
سپیده ریاحی                                 کاردرمانگر
یگانه باغی                                     مربی حرفه آموزی

توانبخشی

در علوم بهداشتی، توانبخشی یا بازتوانی (به انگلیسی: Rehabilitation) فرآیندی است که در آن به فرد توانخواه کمک می‌شود تا توانایی از دست رفته خود پس از یک واقعه، بیماری یا آسیب را که منجر به محدودیت عملکردی وی شده‌است مجدداً به دست آورد . توانبخشی حوزه علمی بسیار وسیعی در مجموعه خدمات بهداشتی و درمانی محسوب می‌گردد و به افراد کمک می‌کند تا پس از ابتلا به مشکلاتی نظیر اختلالات روانی، مشکلات تعادل و غیره، تا حد امکان بر مشکل خود غلبه نموده و استقلال عملکردی قبلی را بازیابد. تَوانبَخشی به معنای بازتوانی و بازگرداندن توانایی‌های یک فرد به حالت حداکثر استقلال اطلاق می‌گردد. در توانبخشی بر خلاف پزشکی هیچگونه دارویی تجویز نمی‌شود و روند بازیافتن تواناییها تدریجی است. تئوری‌های موتورکنترلی از جمله یادگیری حرکتی از اصول پایه‌ای توانبخشی هستند.با توجه به آن که توانبخشی بیشتر در مورد کودکان و بزرگسالانی کاربرد دارد که از نظر توانایی‌های جسمی ذهنی یا گفتاری دچار مشکل می‌باشند رشته‌های دخیل در این فرایندها را شاخه‌ها یا اعضای تیم توانبخشی می‌دانند.

طرح توانبخشی مبتنی برجامعه   : (CBR )

 با توجه به اینکه اجرای برنامه های توانبخشی با رویکرد مشارکتی و حضور فعال معلول و خانواده وی در برنامه های توانبخشی و مبتنی برجامعه بودن برنامه ها، اثربخشی آنها را تکمیل می نماید، مشارکت فرد معلول، خانواده و جامعه محلی و ملی یکی از اصول مهم در توانبخشی معلولین می باشد. همچنین با توجه به نقش مهم و مؤثر آموزش همگانی در تمامی سطوح توانبخشی و افزایش اطلاع رسانی و آگاه سازی فرد معلول ، خانواده و جامعه در درمان و توانبخشی گروههای مختلف معلولین ، می توان به این نتیجه دست یافت که دستیابی عمل به اهداف والای توانبخشی میسر نیست مگر در سایه اجرای توانبخشی مبتنی بر جامعه که یکی از رویکردهای نوین و در حال اجرا در تمامی برنامه های توانبخشی می باشد.